יום שני, 2 בינואר 2012

על השפע האלוהי

היום אכתוב קצת על הרעיון של השפע האלוהי, סיבות לחשוב שקיים דבר כזה, סיבות לפקפק שקיים דבר כזה, ומה זה בעצם אומר.

המושג של שפע אלוהי מתאר תנועה של "אנרגיה" רוחנית מהאינסוף ה"עליון", שהוא הרוחניות המוחלטת, ועד לגשמי המוחלט, הוא העולם השפל הזה שלנו. הרעיון מנסה לענות על כמה בעיות שונות. הבעיה הראשונה היא למה קיים משהו בכלל? למה אין רק ריק אחד גדול? התשובה הניתנת היא שיש קיום שהוא מוכרח המציאות, שהוא מה שמכונה האינסוף ברוך הוא, והוא מעל לכל תיאור ותפיסה לגמרי. האינסוף, כמו בתאיזם רגיל, ברא את העולם, אך מושג השפע מוסיף עוד תחכום. האינסוף לא ברא את העולם כדבר נפרד ממנו, אלא האציל אותו מתוך עצמו בירידה מרמות יותר ויותר רוחניות ואינסופיות לרמות יותר ויותר גשמיות וסופיות, עד שהגיע לברוא את העולם הרוחני שאנו חיים בו והעולם הגשמי אותו אנו רואים. הקיום של כל הדברים האלה מבוסס על הזרימה המתמדת של שפע, או רצון בריאה, מהאינסוף, ואם לרגע ייפסק רצון זה, הכול ישוב אל האין.

מושג השפע גם בא לתת הסבר לתופעה של חוויות מיסטיות ונבואיות. חוויות אלו מתוארות כמקרה של השפעת שפע רב על האדם מהרגיל, והתקרבות שלו אל האינסוף יותר מהמצב הרגיל בו הוא נמצא לרוב. בעצם מושג השפע בא לפרש כל קשר בין האינסוף לבין העולם הסופי כהשראה של ברכה עליונה מטה על העולם, העם, או האינדיבידואל. שכר ועונש, בפרט, מוסבר כהשראה יתירה או כהפסקת השראת השפע, בהתאם. אני לא יודע אם זו התפיסה היחידה של שפע שקיימת במקורות, אבל זו התפיסה השגרתית כפי שאני רואה ומבין אותה.

נוכל לשאול, אמנם אני מבין מה הוא מסביר או מה הוא גורם, אבל מה הוא בעצם ה"שפע" הזה? זו, אני חושב, היא הנקודה הכי יפה בכל הסיפור הזה. אני חושב שלא ניתן להסביר מהו שפע, אלא רק לראות אותו בהשפעות שלו בעולם ובנפש. יש אנשים שאוהבים להשתמש בביטוי "אנרגיה" או "אנרגיה רוחנית" כדי לתאר מהו בעצם שפע, אך זה אינו עוזר מאחת משתי בחינות. או שזה מצייר בראש שלנו תמונה של השפע כאיזה סוג של ברק או זרימה או משהו, שגם אם הוא מועיל כמטפורה, הוא רחוק מלתאר את הדבר כפי שהוא. או שזה לא נותן לנו שום פרט מידע נוסף, כי המושג אנרגיה הוא לא פחות מעורפל ממושג השפע. אני, אישית, מעדיף דווקא לחשוב על השפע כסוג של כוח מוסתר, שאיננו יכולים לחוות אותו ישירות אלא רק דרך ההשפעות שלו. רעיון זה מציב את השפע ככוח שפועל מאחורי המציאות, שאפשר לראות את נוכחותו רק בעקיפין, בדומה לתפיסות אלוהות נפוצות.

עכשיו אני מגיע לשאלה המתבקשת לשאלה: שפע, יש בכלל דבר כזה? ובכן, אני אישית אוהב את הרעיון של כוח בלתי ניתן להשגה ישירות שמשפיע באופן ישיר על המציאות הגשמית והרוחנית בה אנו חיים. אבל, אני חושב שהתפיסה שמדובר בסופו של דבר בכוח אחד ויחיד, דבר שהוא מוכרח בתפיסה המונותאיסטית, היא בכלל לא מוכרחת. אני לא רואה שום הכרח בדבר, ונמשך הרבה יותר לרעיון שיש כוחות רבים שפועלים עלינו ללא אף צל של ידיעתנו בהם, במיוחד בהפרדה בין כוחות בנפשנו אנו, כוחות שפועלים בטבע, וכוחות שאנשים פועלים זה על זה. כמובן, השאלה עצמה היא בעייתית מלכתחילה. כי אם אני מניח שהשפע הוא מעבר לכל השגה שלי כאדם, אז אין לי שום קריטריון שאני יכול להשתמש בו כדי לדעת אם דבר כזה קיים או לא. אין לי ברירה אלא להשאר בעמדה של חוסר ידיעה.

כמובן שהמדעים השונים, ואפילו מדעי רוח שונים, חרטו על דגלם את הגילוי של אותם כוחות נסתרים ולא ידועים והבנתם, אבל לא נוכל אי פעם להיות בטוחים שגילינו הכול והבנו אותו בצורה נכונה, כך שנהיה שנדע בודאות שאין איזה כוח או כוחות שעוד נמצאים במסתור, ומשפיעים בסודיות על כל מעשינו ומחשבותינו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה